Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece

Garść myśli człowieka wierzącego

21 października 2021

Jezus mówił do tłumów: "Gdy ujrzycie chmurę podnoszącą się na zachodzie, zaraz mówicie: «Deszcz idzie». I tak bywa. A gdy wiatr wieje z południa, powiadacie: «Będzie upał». I bywa. Obłudnicy, umiecie rozpoznawać wygląd ziemi i nieba, a jakże obecnego czasu nie rozpoznajecie? I dlaczego sami z siebie nie rozróżniacie tego, co jest słuszne?

Gdy idziesz do urzędu ze swym przeciwnikiem, staraj się w drodze dojść z nim do zgody, by cię nie pociągnął do sędziego; a sędzia przekazałby cię dozorcy, dozorca zaś wtrąciłby cię do więzienia. Powiadam ci, nie wyjdziesz stamtąd, póki nie oddasz ostatniego pieniążka".

Rozważanie do Ewangelii:

Dlaczego "sami z siebie" nie rozróżniamy tego, co jest słuszne? Może dlatego, że wcale nam nie zależy na poszukiwaniu i odkrywaniu tego, co słuszne. Słuszne dla nas jest to, co daje natychmiastową przyjemność, satysfakcję lub inną korzyść. Dlatego nie rozróżniamy tego, co jest rzeczywiście słuszne i przekonujemy się o tym post factum. Idziemy do Boga z pytaniem o to, co jest słuszne, ale On często nie odpowiada, bo powinniśmy to wiedzieć "sami z siebie".

Kto odkryje prawdę o sobie, kto odnajdzie swoją prawdziwą tożsamość i zacznie nią żyć, ten też "sam z siebie" będzie zawsze wiedział, co jest słuszne.