Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece

Garść myśli człowieka wierzącego

07 listopada 2021

Jezus powiedział do swoich uczniów: "Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu na szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych.

Uważajcie na siebie. Jeśli brat twój zawini, upomnij go; jeśli żałuje, przebacz mu. I jeśliby siedem razy na dzień zawinił przeciw tobie i siedem razy zwróciłby się do ciebie, mówiąc: «Żałuję tego», przebacz mu".

Apostołowie prosili Pana: "Przymnóż nam wiary". Pan rzekł: "Gdybyście mieli wiarę jak ziarnko gorczycy, powiedzielibyście tej morwie: «Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze», a byłaby wam posłuszna".

Komentarz do Ewangelii:

To raczej nie jest przypadkowe, że w Ewangelii są ze sobą zestawione te trzy rzeczy: zgorszenie, przebaczenie i wiara. Gdy jesteśmy świadkami zgorszenia, nie powinniśmy reagować potępieniem, ale gotowością do przebaczenia. Natomiast do tak wielkiego miłosierdzia, do którego zaprasza nas Jezus, chyba niezbędna jest wiara mocna jak ziarno gorczycy. Bez wiary w Boga, w Nieskończone Dobro, bardzo trudno jest przebaczać. Człowiek bez wiary skłonny jest raczej do lęku, niż do przebaczenia.