Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece

Informacja o Pielgrzymce Parafialnej

30 kwietnia 2022

PIELGRZYMKA PARAFIALNA

(JANKOWICE RYBNICKIE, PIEKARY ŚLĄSKIE, SOSNOWIEC)

2022. 05. 28

 

JANKOWICE RYBNICKIE (SANKTUARIUM BOŻEGO CIAŁA)

Istnienie kościołka Bożego Ciała (1670 r.) związane jest z podaniem ludowym o księdzu Walentym, który wezwany do chorego został zaatakowany przez Husytów, którzy chcieli znieważyć Najświętszy Sakrament.

Ksiądz ukrył bursę z Najświętszym Sakramentem w dębowej dziupli, a sam zginął. W miejscu jego śmierci wytrysnęło źródełko czystej wody nazywane Studzienką.

 

PIEKARY ŚLĄSKIE (SANKTUARIUM MARYI MATKI SPRAWIEDLIWOŚCI I MIŁOŚCI SPOŁECZNEJ)

Sanktuarium w Piekarach Śląskich jest najważniejszym Sanktuarium Górnego Śląska w którym znajduje się słynąca łaskami ikona Matki Bożej Piekarskiej z XV w.Na początku XIX wieku kościółek piekarski stawał się coraz bardziej ciasny dla powiększającej się stale liczby pątników. Zapadła wówczas decyzja o budowie nowej bazyliki. Świątynia powstała w stylu neoromańskim.W bezpośrednim sąsiedztwie bazyliki na niewysokim wzgórzu od XIX wieku znajduje się Kalwaria, a na niej kaplice, Droga Krzyżowa oraz jeszcze jeden kościół pod wezwaniem Zmartwychwstania Pańskiego.

 

SOSNOWIEC

Klasztor macierzysty Karmelitanek Dzieciątka Jezus. Rozpoczął on działalność 31 grudnia 1921 rokuz inicjatywy o. Anzelma Gądka i Matki Teresy Kierocińskiej. Przy klasztorze znajduje się Muzeum, które przybliża życie i posługę Czcigodnej Sługi Bożej Matki Teresy Kierocińskiej zwanej „Matką Zagłębia” – współzałożycielki Zgromadzenia, a także upamiętnia i upowszechnia wiedzę o duchowości, historii i współczesności Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

 

Cena 120 PLN zawiera:

- przejazd klimatyzowanym, turystycznym autokarem (ok. 650 km);

- ubezpieczenie turystyczne;

- ofiary dla przewodników lokalnych.

 

Program pielgrzymki jest ramowy, kolejność zwiedzania może ulec zmianie.

Wyjazd o godz. 4.30 w dniu 2022. 05. 28z parkingu koło cmentarza w Ociece

 

Zapisy przyjmowane są w kancelarii parafialnej lub w zakrystii.

 

SERDECZNIE ZACHĘCAMY!