Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece

Garść myśli człowieka wierzącego

28 listopada 2020

Zapewne każdy z nas już przemyślał swoje postanowienia adwentowe. Jest to jakiś sposób na przeżycie czasu przygotowującego nas do Świąt Bożego Narodzenia. Po raz kolejny w życiu dołożymy wszelkich starań, aby w nich wytrwać i zapewne się uda . Szkoda tylko że po Adwencie wrócimy do czasu „przed”. A może by tak warto ten czas „innego Adwentu” przeżyć inaczej? Więcej izolacji społecznej, dystans, maseczki, dezynfekcja ….. może warto przenieść na płaszczyznę ducha.

Tak się nieraz zastanawiam, czy ten pandemiczny czas nie jest w jakimś stopniu ułatwieniem dla ducha? Mniej spotkań, bardziej ochronieni przed wirusem, bardziej wydezynfekowani… czyści…..

Lecz co wam mówię, do wszystkich mówię: „ Czuwajcie” usłyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii. Czyż słowo czuwać nie jest dzisiaj bardziej wpisane w nasze codzienne życie? Nasze zachowania? Nasze myślenie, planowanie?

Cenimy życie i troszczymy się o nie. I dobrze, bo tak trzeba. Ale Jezus nas uwrażliwia, że jest o wiele bardziej cenniejsze życie; trwalsze i niekończące się. O nie powinniśmy najbardziej się troszczyć.

Czytając Biblię pierwszych chrześcijan natrafiłem na ciekawie przetłumaczony fragment. Jezus tam mówi : „ Kto kocha swoje życie, zmarnuje je, a kto nie dba o swoje życie na tym świecie zachowa je na życie wieczne”. Uderzyły mnie te słowa.

Można tak łatwo życie zmarnować. Marnujemy czas, marnujemy okazję do dobra, marnujemy czas na wiele mniej potrzebnych rzeczy. Życie to czas. Czas, który nie powróci. Czas, który może mnie ubogacić albo degenerować.

Czym jest Adwent? Czy nie jest czasem oczekiwania? Można pokusić się na inną odpowiedź w oparciu dotychczasowych rozważań – Adwent oczekiwaniem życia. Jakiego życia? Odpowiedź jest tylko jedna – życia wiecznego, życia przed którym nie ucieknę.

Spróbujmy w tym roku nie zmarnować czasu czyli życia w Adwencie. Spróbujmy bardziej niż o to ziemskie życie zadbać o życie wieczne, które przecież już w sobie przeżywamy. Nie bójmy się, że to będzie dla nas „przewrót kopernikański” po którym jedynym światłem będzie Chrystus .. Bo właśnie po to jest ten kolejny Adwent. Spróbujmy stracić czas dla Jezusa.

Może warto w tym roku zrobić postanowienie: NIE ZMARNUJE SWOJEGO ŻYCIA…….

Kto kocha swoje życie, zmarnuje je, a kto nie dba o swoje życie na tym świecie zachowa je na życie wieczne”.

POWIADAM WAM - CZUWAJCIE ABYŚCIE ŻYCIA NIE ZMARNOWALI.

 

 

 

Ocieka 351

39-104 Ocieka

Adres

Kontakt

17 22 35 742

Ocieka @diecezja.tarnow.pl

Konto Parafii

Bank Spóldzielczy

75 9171 0004 0013

9609 2000 0010 

Obserwuj nas