List ks. kanonika z misji w Brazylii oraz zdjęcia z jego parafii.

Pilar-Bahia-Brazylia 13/12/2023 r.

Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.

Czas szybko ucieka i teraz w tym zabieganiu przed końcem roku oraz wakacjami, trochę mi zeszło, aby spełnić obietnicę, że napiszę trochę o mojej pracy duszpasterskiej na obecnej parafii Matki Bożej z Pilar.

Wakacje zaczynają się u nas w połowie grudnia, więc wtedy odbywają się też Pierwsze Komunie razem z chrztami dorosłych i dzieci. Ponad 150 dzieci i dorosłych przystępujących do Pierwszej Komunii i ponad 170 osób do bierzmowania. Sporo z nich nie było ochrzczonych. Wiąże się z tym sporo spotkań, spowiedzi. Też spotkania różnych duszpasterstw, które podsumowują pracę roczną w parafii i na wioskach.

Przed nami również sporo wyzwań. Rozpoczęliśmy na jednej z najbardziej odległych wiosek wykopy pod fundamenty nowego domu katechetyczno-socjalnego. Na pomoc w tej budowie będą przeznaczone środki zebrane przez Grupę Misyjną podczas kiermaszu
w Tygodniu Misyjnym, jak i podczas kiermaszu w adwencie. W imieniu wspólnoty Várzea de Mateus pragnę gorąco podziękować Grupie Misyjnej, na czele z ks. Proboszczem Józefem
i z ks. Mariuszem oraz wszystkim, którzy przygotowali kiermasze, robili zakupy, oraz wspomagali w organizacji.

Takich inwestycji na wioskach będziemy mieli więcej z tego względu, że moim i ludzi pragnieniem jest, aby w kaplicach był Najświętszy Sakrament. Aby to było możliwe potrzeba osobnego pomieszczenia dla katechezy i spotkań na wiosce. Niestety najczęściej jedynym takim dostępnym pomieszczeniem jest kaplica, co uniemożliwia instalacje Najświętszego Sakramentu.

Dużo radości sprawiło nam w tym roku ponowne uaktywnienie kilku wiosek gdzie, trudno powiedzieć z jakiego powodu, Msza św. przestała być odprawiana.

Z tych też wiosek mamy już pierwsze śluby, sporo dzieci i młodzieży do Pierwszej Komunii Św. i do Bierzmowania. Nic też dziwnego, że sam Biskup był zaskoczony ilością bierzmowanych z naszej parafii (170).

Naszą bolączką jest niewystarczająca ilość katechistów, którzy by mogli zapewnić właściwą formację dzieciom i młodzieży, przygotowujących się do przyjęcia sakramentów. Stąd też na zjeździe parafialnym, który się odbędzie 6 stycznia (będą uczestniczyć reprezentanci wszystkich wiosek i duszpasterstw parafialnych) naszym priorytetem będzie gruntowna formacja liderów duszpasterstw i katechistów.

Doszły mi też dodatkowe obowiązki jak duszpasterstwo górników kopalni miedzi,
a z tym związane nabożeństwa i opieka duszpasterska. Ma to też swoją ciekawą dla mnie stronę, bo poznałem trzy kopalnie: dwie podziemne i jedna odkrywkowa.

Jeszcze raz pragnę wszystkim podziękować w imieniu moim i parafii, za wszelkie dobro w formie modlitwy czy też ofiary. Wszystkim z całego serca Bóg zapłać, życząc jednocześnie zdrowy i błogosławionych świąt Bożego Narodzenia, oraz szczęśliwego Nowego Roku pod opieką Maryi i Jezusa.

Ks. Marek Pawełek

Zdjęcia z remontu misji księdza Marka Pawełka na nowej parafii.

Misja ks. prałata Marka Pawełka znajduje się w Brazylii. Ostatnio ks prałat Marek Pawełek zmienił parafię w której był przez 14 lat. Teraz posługuje w parafii pod wezwaniem Matki Bożej z Kolumny.

Z życia Misji ks. prałata Marka Pawełka