Parafia Św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Ociece

Garść myśli człowieka wierzącego.

05 grudnia 2020

Jak nie zmarnować czasu Adwentu?

Myślę, że odpowiedź niesie nam dzisiejsza Ewangelia. Ukazuje nam Jana Chrzciciela jako „ Głos wołającego” Jan Chrzciciel żyjący na pustyni, żyjący skromnie przebywa w obecności Boga. To właśnie z tej pustynnej rzeczywistości tworzy czas obcowania z Bogiem. Z dala od ludzi, gwaru życia, trosk codziennych spraw. Można go nazwać „człowiekiem pustyni” ale dlaczego na pustyni?

Pustynia czas ciszy, czas przebywania sam na sam z sobą samym. Jan Chrzciciel dołoży jeszcze czas przebywania z Bogiem. On przygotowuje się do spełnienia swojej misji. Zapowiedzi Zbawiciela.

Głos wołającego…. Jan Chrzciciel użycza tylko swojego głosu…. Ktoś przez Jana Chrzciciela woła do ludzi. Woła się do kogoś kto jest w oddali. Woła się, aby ten ktoś dobrze i wyraźnie usłyszał. Woła się także gdy ktoś nie słyszy. Nie jest to codzienna mowa. TO coś więcej. Ton głosu i jego głośność jest już zapowiedzią ważności treści.

Adwent może być czasem pustyni. Dlaczego ? ponieważ trzeba nam poprzez ciszę usłyszeć Głos. Być może to już nie jest delikatny głos…. Ale bardzo głośny. Tym bardziej trzeba nam w Adwencie o czas pustyni. Ostatnio w zakonie benedyktynów jest trudność w znalezieniu terminu rekolekcji. Moim zdziwieniem był fakt, że to ludzie biznesu a nawet i polityki pragną w murach tego klasztoru, w totalnej ciszy, włączając się w życie mnichów przeżyć parę dni. Są zmęczeni życiem, jego prędkością i hałasem . Chcą odpocząć przy Bogu. Potrzebują ciszy, aby odnaleźć równowagę i niejednokrotnie sens życia. POTRZEBUJĄ CISZY ….. potrzebują pustyni czyli czasu i miejsca wyjałowionego od świata. Czasu miejsca napełnionego obecnością Boga.

Ostatnimi czasy bardzo lubię wracać do swojego mieszkania. Jest to swoiste przejście z świata gwaru i hałasu do świata ciszy….. tutaj mogę odpocząć od jałowych głosów ludzi, którzy swoją mową zatruwają moje uszy. Ta cisza przemawia i trafia w samo serce.

Może warto w Adwent wyłączyć telewizor ……. Może warto ograniczyć godziny aktywności komórek, komputerów…… może warto w Adwent wejść w siebie samego na pustyni ciszy…….

Słyszymy codziennie tysiące jak nie więcej głosów, słów. Tysiące usłyszanych wiadomości napełnia nasze myśli, zapełnia naszą pamięć…… a może warto wejść w świat ciszy i pozwolić GŁOSOWI przemówić? GŁOSOWI Boga przemawiającego w Piśmie Świętym….. Trzeba nam się jeszcze zastanowić jakiego głosu słucham, za jakim głosem idę?..... może to już dawno nie jest GŁOS Boga?

NIE ZMARNOWAĆ CZASU ADWENTU poprzez pustynną ciszę, która otworzy mnie na GŁOS Boga.

A więc bierz Pismo święte do ręki. …. Nie bój się wyłączyć „głosu” telewizora. Zniknij z facebooka.

ZACZNIJ SŁUCHAĆ GŁOSU PRAWDY, KTÓRY WSKAŻE CI DROGĘ DO ŻYCIA.

 

Ocieka 351

39-104 Ocieka

Adres

Kontakt

17 22 35 742

Ocieka @diecezja.tarnow.pl

Konto Parafii

Bank Spóldzielczy

75 9171 0004 0013

9609 2000 0010 

Obserwuj nas